Kjo është e vërteta
Kurani eshte Univers i heshtur,ndersa Universi eshte Kurani qe flet!

3 pemët

Nje here ne nje pyll gjendeshin tre peme ne maje te nje kodre.Ata po diskutonin endrrar dhe shpresat e tyre me njera-tjetren.
Pema e pare tha:Nje dite shpresoj qe te behem nje arke thesari.Do te mbushem me ar,argjend dhe gure te cmuar,do te zbukurohem me gdhendje te koklavitur dhe te gjithe do te mahniten nga bukuria ime.
Pema e dyte tha:Nje dite do te jem anije mbreterore,do te marr mbreter dhe mbreteresha permes ujerave dhe do i coj ne skajet e dheut.Cdonjeri do te ndihet i sigurt per shkak te forces se trupit tim.

Sefundmi pema e trete tha:Dua te rritem dhe te behem me e gjata dhe me e forta peme ne pyll.Njerezit do te shikojne ne maje te kodres,dhe do te veshtrojne larte nga deget e mija dhe do te mendojne per qiellin dhe per Zotin ,e sa afer tij po shkoj.Une do te jem pema me e madhe e te gjitha kohereve dhe njerezit gjithmone  do te me kujtojne.

Pas disa vitesh qe endrrat e tyre te beheshin realitet,nje grup druvaresh erdhen ne pyll dhe njeri u afrua tek pema e pare dhe tha:Kjo duket nje peme e fuqishme,mendoj qe do te jem i afte ta shes drurin tek nje zdrukthetar dhe filloi ta priste.Pema ishte e lumtur sepse e dinte qe zdrukthetari do ta kthente ne nje arke thesari.

Tek pema e dyte druvari tha:Kjo duket nje peme gjigande keshtuqe do te jem i afte ta shes tek nje kantier anijesh.Gjithashtu pema e dyte ishte e lumtur sepse e dinte qe ishte ne rrugen e saj qe te behej nje anije mbreterore.
Kur druvari shkoi tek pema e trete,pema u frikesua sepse e dinte qe neqoftese pritej,endrra e saj nuk do te plotesohej.Njeri nga drupreresit,tha:Une nuk kerkoj ndonje gje te vecante nga pema ime,keshtu qe do ta marr kete dhe e preu.

Kur pema e pare arriti tek zdrukthetari ajo u kthye ne nje anije te vogel peshkimi.Endrra e saj per tu bere nje anije mbreterore per te mbartur mbreter dhe mbreteresha mori fund.Pema e tere u pre ne pjese te medha dhe vetem u la ne erresire.Vitet kaluan dhe pemet i harruan endrrat e tyre.
Nje dite nje burre dhe nje grua shkuan ne nje stalle dhe ajo lindi dhe e vendosen femijen ne kashten qe ishte ne garazhd,qe ishte bere nga pema e pare.Burri do te donte ti bente nje djep por ashtu duhet te ndodhte.Pema e ndjeu rendesie e ngjarjes dhee dinte qe kishte mbartur thesarin me te cmuar te koherave.Vite me vone nje grup njerezish hipen ne nje barke peshkimi e bere nga pema e dyte.Njeri prej tyre ishe i lodhur dhe ra ne gjume.Nderkohe qe ata ishin jashte ne uje,nje stuhi e madhe u ngrit dhe pema mendoi qe nuk ishte mjaftueshem dort qe ti mbante njerezit te sigurt.Burrat e zgjuan njeriun qe flinte.Ai u ngrit dhe tha qetesohu,stuhia mbaroi.Nga kjo kohe pema e dinte qe kishte mbartur Mbretin.
Perfundimisht dikush erdhi dhe mori pemen e trte.Ajo u mbart dhe gjate gjithe rruges njerezit e godisnin njeriun qe po e mbarte,arriten ne koder.Kur e diela erdhi,pema e tete e kuptoi qe kishte qene mjaft e forte per te qendruar ne maje te kodres dhe qe kishte qene shume afer Zotit sa qe ajo kishte menduar me perpara.

Morali:Kur gjerat nuk duken se po shkojne ashtu sic mendoni gjithmone,mendoni qe Zoti ka nje plan per ju.Njeqoftese ju e vendosni besimin tek Zoti,ai do t'ju jap dhurata te medha.Secila nga pemet moren cfare deshiruan,por jo ne rrugen qe ato kishin imagjinuar.Ne nuk dim cfare plani ka Zoti per ne.Ne vetem dime qe rruget e tij nuk jane rruget tona,por rruget e tij jane gjithmone me te mirat.
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free