Kjo është e vërteta
Kurani eshte Univers i heshtur,ndersa Universi eshte Kurani qe flet!

Thirrja Islame

C'do te premte mbasdite,imami i xhamise dhe djali i tij 11-vjecar,shperndanin ne qytet librin e vogel me titull:"Rruga drejt parajses",si dhe broshura me permbajtje Islame.Nje te premte po binte shume shi,prandaj imami vendos te mos dale ate te premte per te shperndare libra.Mirepo djali kembenguli,qe te dilte vete si zakonisht dhe babai e lejoi.Keshtu edhe pse binte shume shi,djaloshi shperndau te gjitha broshurat pervec njeres.I vendosur u nis drejt nje shtepie,qe ndodhej aty prane dhe i ra ziles,derisa me ne fund dera u hap nga nje zonje e moshuar.Djaloshi i thote:" Zonje,me vjen keq qe ju shqetesova,por dua t'ju tregoj se Allahu ju do dhe kujdeset per ju,prandaj kam ardhur t'ju jap kete broshure,qe do t'ju tregoje shume gjera per Zotin,qellimin e krijimit dhe menyren se si te arrihet kenaqesia e tij". Me pas djali largohet.Te premten tjeter pas xhumaje,imami i pyeti te pranishmit,nese kishin ndonje pyetje.Nje zonje ngrihet dhe thote:"Ju nuk me njihni,sepse nuk kam ardhur ketu me pare,duke qene se para te premtes se kaluar nuk isha muslimane.Im shoq nderroi jete pak kohe me pare dhe me la te vetme.E deshperuar vendosa t'i jap fund jetes.Mirepo teksa po e beja kete,bie zilja e deres.Vendosa te mos e hap,duke menduar se personmi qe po i binte,do te largohej shpejt,por nuk ndodhi keshtu.Prandaj,shkova te hap deren,dhe nje engjellor me thote,se Zoti me do dhe me dha nje broshure.E lexova gjithe broshuren dhe ne fund vendosa te mos i jap fund jetes,sepse keshtu do te perfundoja ne zjarr."Ju jeni populli me i dobishem,i ardhur per te mrien e njerezve,te urdheroni per mire,te ndaloni nga veprat e keqija dhe besoni Allahun.."(Ali Imran:110)
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free