Kjo është e vërteta
Kurani eshte Univers i heshtur,ndersa Universi eshte Kurani qe flet!

Shtatzenia dhe lindja

Qoftė mallkuar, njeriu, sa mohues i fortė ėshtė ai! Po prej ēkafi e krijoi Ai atė? Atė e krijoi prej njė pike uji dhe e pėrgatiti. Pastaj atij ia lehtėsoi rrugėn. (Kur'an, 80:17-20) Fetusi ėshtė i formuar plotėsisht nė fund tė muajit tė gjashtė. Mitra pastaj hyn nė periudhėn e inkubacionit. Tė gjitha organet trupore tė foshnjes dhe sistemet zhvillohen plotėsisht gjatė asaj kohe, dhe barku e pėrshpejton kėtė rritje duke siguruar ushqim pėr fetusin. Kjo periudhė vazhdon derisa beba del nga barku i nėnės. Kanali i lindjes ėshtė zakonisht shumė i ngushtė dhe ėshtė vėshtirė pėr fetusin tė kaloj nėpėr tė. Gjatė lindjes, megjithatė, njė numėr i ndryshimeve fiziologjike ndodhin nė trupin e nėnės. Kėto ndryshime i mundėsojnė fetusit tė lėvizė lehtėsisht nėpėr kanalin e lindjes. Disa nga kėto ndryshime pėrfshijnė: zgjerimi i nyjeve nė eshtrat e legenit nė mėnyrė qė tė zgjerohet kanali i lindjes, relaksimi i muskujve pėr tė zgjeruar mė tej kanalin dhe lubrifikimi i kanalit me lėngun amniotik. 92 Kėto ndryshime para lindjes janė tė pėrshkruara nė njė burim shkencor me kėto fjalė: Ndėrsa afrohet lindja, lėngu amniotik pėrzihet nė ato aktivitete tė cilat do tė jenė tė nevojshme pėr tė lehtėsuar atė lindje. Ky lėng pėrmban qese, tė cilat do tė zgjerojnė grykėn e mitrės, duke i lejuar kėsisoj mitrės tė marrė dimenzionet pėr t’i mundėsuar fėmijės kalimin. Kėto qese gjithashtu parandalojnė fetusin nga shtypja nė mitėr gjatė lindjes. Pėr mė tepėr, kur qeset shpėrthejnė dhe lirojnė lėngun e tyre nė fillim tė lindjes, rruga qė fetusi duhet tė marrė ėshtė e lubrifikuar dhe sterilizuar. Nė kėtė mėnyrė, lindja bėhet mė e lehtė dhe nė mėnyrė tė natyrshme pa mikrobe. 93 Kjo seri e dukurive ėshtė treguar haptazi nė ajetin Kur’anor, “Pastaj atij ia lehtėsoi rrugėn (Kur'an, 80:20) Megjithatė, nė ditėt e sotme ėshtė bėrė e mundshme qė tė pėrcaktohen kėto ndryshime fiziologjike, pėr tė cilat Allahu na informoi 1.400 vjet mė parė, vetėm me pėrdorimin e njė numri tė pajisjeve teknologjike.
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free