Kjo është e vërteta
Kurani eshte Univers i heshtur,ndersa Universi eshte Kurani qe flet!

Vendosmëria

Me 1883, inxhinieri John Roebling u frymezua nga ideja per te ndertuar nje ure mahnitese qe do te lidhte Nju-jorkun me Long Ajlendin.Megjithese ekspertet thoshin se ishte e pamundur.Roebling se bashku me te birin Eashingtonin filluan punimet per ndertimin e saj.Projekti nisi mbare,por pas pak muajsh nje aksident tragjik ne sheshin e ndertimit i mori jeten John Roebling dhe la te birin me aftesi te kufizuara.Ai pati nje demtim te trurit,qe beri qe ai mos te fliste,as mos te ecte,madje as mos te levizte.Megjithese te gjithe thane,se ajo qe ata po mundoheshin te benin ishte e kote,Eashingtoni nuk u dorezua.Ai mund te levizte vetem njerin gisht dhe duke prekur te shoqen ne krah me gisht,krijoi nje kod komunikimi me te.Ne kete menyre ai u tregoi inxhiniereve,se cfare te benin qe ta perfundonin uren.Per 13 vjet ai i dha udhezime te shoqes duke e prekur ne krah,derisa ura perfundoi plotesisht.Sot ura mahnitese e Bruklinit eshte simbol i triumfit te shpirtit te pathyeshem dhe i vendosmerise se Eashingtonit qe te mos mposhtej nga rrethanat.Ajo eshte po ashtu homazh per inxhinieret dhe grupin e tyre te punes,te cilet paten besim te nje njeri,i cili konsiderohej i cmendur nga gjysma e botes.Gjithashtu ajo eshte simbol i dashurise dhe i perkushtimit te bashkeshortes se tij, e cila per 13 vjet deshifroi me durim mesazhet e te shoqit dhe u tregoi inxhiniereve se cfare te benin.
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free