Kjo është e vërteta
Kurani eshte Univers i heshtur,ndersa Universi eshte Kurani qe flet!

Pese teknika qe mund t'ju ndihmojne te fitoni c'do debat

Here pas here ne te gjithe perfshihemi ne debate te nxehta.Ja pese metoda alternative qe te dilni nga situata:1-Buzeqeshni.Largojeni inatin.Eshte e veshtire te debatosh me nje person,i cili buzeqesh dhe bisedon pa kundershtuar.
2-Bejini te mendojne,se kendveshtrimi i tyre eshte i njejte me kendveshtrimin tuaj per nje ceshtje te caktuar.Kjo eshte paksa e veshtire,sidomos kur njerezit me te cilet ke te besh,jane kokeforte dhe nuk e pranojne kurre se e kane gabim.
3-Pranoni gabimet tuaja.Keshtu debati mbyllet qe ne fillim.
4-Mos fol.Kjo eshte nje teknike efikase,kur e di qe ke te drejte dhe dyshon se personi tjeter e di nje gje te tille,por nuk eshte gati ta pranoje ate.Lere personin tjeter te flase kuturu,ndersa ti vetem degjo.
5-Mos sulmo.Cfaredo qe te besh,mos e sulmo tjetrin.Sigurisht,qe ti mund te dish gjene e duhur qe duhet thene,e cila i godet aty ku ata mund te lendohen.
Mund te tregohesh i ftohte dhe i matur dhe ta shkaterrosh vetevleresimin e tjetrit,ose mund te ndjekesh teknikat qe permendem me siper dhe te largohesh nga debate,duke bere nje aleat dhe jo nje armik.Zgjedhja eshte ne doren tende.

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free