Kjo është e vërteta
Kurani eshte Univers i heshtur,ndersa Universi eshte Kurani qe flet!

Djaloshi dhe mjalti

Nje djale i ri, me gjuhe te embel dhe me fytyre te qeshur,shiste mjalte.Ai ishte aq i embel dhe i mire, sa te gjithe prekeshin  thelle nga embelsia e tij.Myshterijte e tij ishin aq te shumte sa nuk numeroheshin.Ishte nje djalosh i ri,i cili, edhe sikur helm te shiste, njerezit do ta pinin ate prej dores se tij, per mjalte.Nje i pafytyre, nga lakmia qe kishte per fitimet e te riut, filloi te shiste mjalte, duke imituar te riun ne fjale.Me tabelen e mjaltit dhe me fytyren e tij te uthullt, shetiti ne cdo mehalle.Kudo ku shkonte bertiste:Mjalte, mjalte!Mirepo atij , jo vetem qe nuk iu afrua kush, por mjaltit te tij as mizat nuk iu qasen.Kur u be aksham, u kthye ne shtepi.Nuk kishte fituar asgje.U merzit shume,u terhoq ne nje qoshe te shtepise dhe mendoi.I ngjante nje gjynahqari qe frikesohej nga gjynahu i tij...Gruaja i tha me shaka:Mjalti i njeriut me fytyre te zymte behet i hidhur.
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free