Kjo është e vërteta
Kurani eshte Univers i heshtur,ndersa Universi eshte Kurani qe flet!

Toka me 100 banore

TOKA ME 100 BANORE

Nese e imagjinojme boten me 100 banore, duke ruajtur raportet dhe analogjine, per popullsine egzistuese do te kishim 57 aziatike, 21 evropiane, 14 amerikane, 8 afrikane.
Prej tyre 52 burra dhe 48 gra.
Prej tyre 80 do te jetonin ne kushte shume te veshtira.
Prej tyre 70 do te ishin analfabet.
Prej tyre 1 do te vdiste tani dhe 2 do te lindin tani.
Prej tyre 1 do kishte kompjuter.
Prej tyre 1 dhe vetem 1 do kishte arsimin te larte.

MENDO !!!

Nese sot ne mengjes u zgjove mire me shendet, atehere je me i lumtur se 1 milion njerez qe do te vdesin gjate javes per shkak te semundjeve te ndryshme.

Nese nuk ke perjetuar lufte, vetmine e burgut , vuajtjen e torturave apo nuk je ndjere i uritur me dite te tera, atehere je me i lumtur se 500 milione njerez ne bote.

Nese ke mundesi te futesh me lirshmeri ne ndonje vend kulti, pa pasur frike se mos burgosesh per kete apo te egzekutohesh, je me i lumtur se 3 miljard njerez ne gjithe planetin.

Nese ke sadopak ushqim ne frigoriver,
nje pal kepuc,
e nje pal rroba,
nese ke nje krevat ku te flesh,
atehere je me i pasur se 75 % e njerezve ne planet.

Nese ke nje llogari bankare dhe portofol, atehere ben pjese ne 8% te njerezve qe jetojne mire.

Nese e lexon kete tekst, je me fat sepse nuk je nga ata 2 miljard njerez qe nuk dine te lexojne.

Ti gezohu sepse dite ta lexosh ket tekst.

Shperndaje ne emer te Allahut.
Falenderoje Zotin dhe tregohu mirenjohes ndaj njerezve.
Ne cilin grup do te jesh?

X % e njerezve do te jene prej besimtareve qe do te futen menjehere ne xhennet.
100 - X % e njerezve do te jene prej te denuarve ne zjarrin e xhehennemit.
Ne cilin grup do te jesh?

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free