Kjo është e vërteta
Kurani eshte Univers i heshtur,ndersa Universi eshte Kurani qe flet!

Pika jote me e dobet,mund te behet pika jote me e forte

Nje djale 10-vjecar vendosi te mesoje xhudon, pavaresisht se kishte humbur krahun e majte ne nje aksident automobilistik.Ai filloi te mesonte me nje mjeshter xhudoje.Djali po bente perparime, prandaj nuk po arrinte te kuptonte, se perse mjeshtri po i mesonte vetem nje levizje.-Sensei-i tha,- a nuk duhet te mesoj levizje te reja ?"Ti di vetem nje levizje, por nuk eshte nevoja te dish te tjera,"- u pergjigj Sensei.Disa muaj me vone, profesori i organizoi disa ndeshje, te cilat i fitoi.Keshtu arriti te shkonte deri ne ndeshjen finale,ne te cilen kishte perballe nje kundershtar te forte dhe me me pervoje.Fillimisht u duk se djali nuk po e perballonte,prandaj arbitri e nderpreu ndeshjen,por Sensei kembenguli qe te vazhdonin.Sapo ndeshja filloi serish,kundershtari beri nje gabim kritik:ai uli mbrojtjen.Ne cast, djaloshi beri levizjen e tij dhe fitoi ndeshjen.Rruges per ne shtepi e pyeti mesuesin e tij:"Si ka mundesi qe dola kampion, duke perdorur vetem nje levizje ?"
Fitove per dy arsye,-u pergjigj Sensei."Se pari, zoteron pothuajse ne menyre te persosur nje prej levizjeve me te veshtira te xhudos dhe se dyti,mbrojtja e vetme per ate levizje eshte qe kundershtari te te kape krahun e majte".
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free