Kjo është e vërteta
Kurani eshte Univers i heshtur,ndersa Universi eshte Kurani qe flet!

Marrëzia dhe Dashuria.

Marrezia vendosi ti therriste te gjithe miqte per nje kafe.

Pasi pine kafen, Marrezia propozoi: ”A luajme kukafshehti?”

-Kukafshehti? E cfare eshte?- pyeti Kurioziteti.

-Kukafshehti eshte nje loje. Une numeroj deri ne 100 dhe ju fshiheni.

Kur te mbaroj numerimin,do ju kerkoj dhe i pari qe do te gjej do te jete ai i rradhes per te numeruar.

Te gjithe pranuan pervec Frikes dhe Dembelizmit.

-1,2,3.., dhe Marrezia filloi te numeronte.

Nxitimi, u fsheh i pari , ku mundi te gjente.

Turpi, si gjithmone tere turp, u fsheh mes pemeve.

Gezimi, vrapoi ne mes te kopshtit.

Trishtimi, filloi te qante sepse nuk po gjente nje vend te pershtatshem per tu fshehur.

Zilia iu bashkua Triumfit dhe u fsheh prane tij pas nje shkembi.

Marrezia vazhdonte te numeronte ndersa miqte e saj po fshiheshin.

Deshperimi ishte e deshperuar duke pare se Marrezia ishte tashme tek 99 -100-bertiti Marrezia-dhe filloi te kerkonte.


I pari qe u zbulua ishte Kurioziteti, pasi nuk mund ta frenonte veten nga ankthi se kush do zbulohej i pari. Marrezia shikoi Dyshimin siper nje gardhi i cili nuk po dinte se nga cila ane e gardhit te shkonte.

Dhe keshtu me rradhe zbuloi Gezimin, Trishtimin, Turpin. Kur te gjithe ishin mbledhur, Kurioziteti pyeti:

-Ku eshte Dashuria? Askush nuk e kishte pare.Marrezia vazhdoi ta kerkonte, u ngjit dhe maje malit, prane lumenjve, pas shkembinjve. Por nuk e gjeti Dashurine.

Duke e kerkuar gjitheandej Marrezia pa nje grumbull shkurresh, mori nje shkop dhe filloi te hapte deget e shkurreve.Ne nje moment u degjua nje e bertitur. Ishte Dashuria qe bertiste, pasi shkopi i kishte hyre ne sy. Marrezia nuk dinte cfare te bente. Kerkoi falje, iu lut Dashurise qe ta falte , madje i premtoi dhe se do ta shoqeronte gjithmone. Ne fund Dashuria e fali. Sot, Dashuria eshte e verber dhe Marrezia e shoqeron ngado...


This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free