Kjo është e vërteta
Kurani eshte Univers i heshtur,ndersa Universi eshte Kurani qe flet!

Ja çfarë është Dashuria

Filloi si nje mengjes shume i ngarkuar.Ishte ora 8.30 kur nje i moshuar
hyri ne klinike per te hequr te qepurat ne gishtin e tij.
Ishte me nxitim sepse ne oren 9 kishte lene nje takim tjeter.
I kerkova qe te ulej ne nje karrige per te egzaminuar plagen e tij,
dhe nderkohe i moshuari shikonte vazhdimisht oren.
Ndersa po kujdesesha per plagen e tij,ne bisede e siper e pyeta nese kishte
nje takim me ndonje doktor tjeter meqe ishte me aq nxitim.
I moshurai tha jo,por duhej te shkonte ne nje klinike
per te ngrene mengjes me gruan e tij.Pastaj e pyeta per shendetin e saj.
Ai me tha qe gruaja e tij kishte qene ne kete klinike per disa vite
sepse vuante nga semundja e Alzheimer
(nje nga simptomat e se ciles eshte humbja totale e kujteses)

Ndersa perfundova se mjekuari doren e tij e pyeta
nese e shoqja do te preokupohej nese burri i saj do te vonohej pak.
Ai m'u pergjigj duke me thene qe gruaja e tij nuk e njihte se kush ishte
dhe qe ne fakt kishte 5 vite qe ajo nuk e mbante mend me.
I befasuar sic isha e pyeta:''Dhe ju shkoni c'do mengjes,
edhe pse ajo as qe e di se kish jeni ?
Ai buzeqeshi dhe ndersa drejtohej nga dera me tha;
Ajo nuk me njeh mua,por une ende e njoh ate.''
M'u desh te mbaja lotet ndersa ai u largua,
mornicat ma mbushen trupin dhe mendova:
''Kjo eshte dashuria qe dua te kem ne jete''.

Dashuria e vertete eshte pranimi i tjetrit ashtu sic eshte,
ka qene dhe do te jete.Njerezit me te lumtur nuk kane domosdoshmerisht me te mirat ne jete,por bejne me te miren e gjithckaje qe u del ne rrugen e tyre.


This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free