Kjo është e vërteta
Kurani eshte Univers i heshtur,ndersa Universi eshte Kurani qe flet!

Dy vellezerit ne Xhenet

Edhe pse momenti i peshimit te veprave do te jete shume i veshtire,Zoti e ka lene hapur deren e shpreses dhe meshires.Profeti(a.s) ne nje hadith thote:Dy  njerez nga populli im, do te vijne diten e kiametit dhe do te gjunjezohen para Arshit.Njeri prej tyre do thote:O Zot, merrma hakun,nga ky qe me ka bere padrejtesi.Zoti do ti thot tjetrit:Jepja hakun.Por ai do pergjigjet:O ZOT, ME JANE MBARUAR TE MIRAT E MIA.Zoti do ti thote te parit:I jane mbaruar te mirat.O Zot, do i thote i pari,merr nga te keqijat e mia dhe verja atij.Por Zoti do ti thote: A nuk do te deshiroje dicka me te mire ? -Cfare eshte ajo o Zot ?- do pyese ai.Ngrije koken dhe shiko, do ti thote Zoti.Ai do e ngreje koken dhe do te shohe nje pallat prej diamanti dhe floriri, nuk kish pare te tille me pare.I habitur do e pyese Zotin:I cilit profeti dhe i cili deshmor eshte ky pallat o Zot ? Zoti i pergjigjet:Eshte i atij qe mundet ta paguaje cmimin e tij.njeriu do e pyese o kush mundet ta paguaje cmimin e tij.Njeriu do e pyese:Po kush mundet ta paguaje cmimin e ketij pallati o Zot ? Ti- do i thote Zoti.
Si o Zot ?- do e pyese njeriu.
Duke e falur vellain tend, do i pergjigjet Zoti.E kam falur o Zot, e kam falur, do te thote njeriu.Zoti do ti thote:Merre vellain tend perdore dhe hyni se bashku ne Xhenet.
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free