Kjo është e vërteta
Kurani eshte Univers i heshtur,ndersa Universi eshte Kurani qe flet!

mjeku dhe lutja e plakes

Ishte një mjek Pakistanez, Dr Ejshan i cili ishte kirurg i njohur dhe i madh, I cili shkon me një konferenc ndërkombëtare, e cila organizohej për nder të tijë.Ishte goxha larg prej vendit të tij dhe duhej te udhetonte me Aeroplan. Dhe kur shkon gjatë rrugës, kushtet atmosferike bëjn që Aeroplani të prishet,te  goditet prej një vetetime motorri dhe detyrohet te zbrese ne një Aeroport tjetër, dhe atëherë ky detyrohet te zbrese në atë Aeroportshume larg prej vendit ku do zbrist.Shkon te zyrtarët dhe kërkonte një lidhje tjetër të shpejtë, por ata i thonë që s`ka.Merr nje makine,dhe niset per 3 ore udhetim, niset me shpresë  se sdo ishte shume larg per te mberritur,, mirpo gjatë rrugës e kaplon stuhia, shiu, dhe aq shumë bie shi saqë ky nuk i njihte mirë rrugët dhe vendi atje jo shumë i mirë me infrastructure,dhe ben qe ky te humbase rrugen. N`djatht nt`majt dhe e sheh veten që ka shkuar shumë larg me një vend, e sheh larg një shtëpi dhe ai drejtohet drejt asaj shtëpije per te kërkuar një telefon dhe shkon tek ajo shtëpi ,e sheh një plakë,I kërkon leje i thot: "a mund te hyj?, i thot: Hyr brenda. Kërkon telefon prej saj, dhe ajo plaka qesh dhe i thotë, ti o bir a nuk e di se ku j. Ktu skemi as energji,as telefon! asgje s`kemi ktu, kur e sheh që edhe telefon s`ka i humb shpresat, dëshprohet, ndërsa plaka i thotë merr Çajin, Buk, qetso veten, pastaj kur të pushoj shiu vazhdo rrugën tënde, je i mirëseardhur në shtëpi. Dhe ky vepron si i tha ajo e merr Çajin, ha pak ushqim.dhe sheh në qoshe një fëmijë të vogël i cili qëndronte pa lëvizur I cili  i tërheq vëmendjën këti Doktorit, ndërsa plaka vazhdimisht falte Namaz, dhe kalonte përiudhë të gjatë në Sexhde bënte Dua, dhe kur e përfundon Namazin ky disi i turpëruar, sepse ky ishte në gjendje shumë të mirë ekonomike, ndërsa ajo një grua e vetme që jetonte në një shtëpi të vetme me një fëmij të vogël. Dhe i thotë: jam duke e ndier vetën keq se m`ke nderuar e All-llahu të nderoftë ty, All-llahu tu përgjigjt në dua`të e tua, se pe shoh Mashallah po fal Namaz. I thotë plaka All-llahu më është përgjigj n`krejt dua`të e mija, jetonte pa rrymë pa telefon e vetme me një jetim në qoshe dhe i thotë: Vetëm një dua sma ka plotësuar All-llahu, i Thotë: Cila është ajo Dua? Thotë: E kam kete nipin këtu jetim, Nena dhe Babai i kan vdekur  kur ka qenë i vogel dhe unë jam duke e rrit nipin. Mirpo thotë All-llahu e ka sprovu me një sëmundje të muskujve dhe smund te ec, e kam dërguar tek mjekët këtu në vendin tone, s`ka shërim dhe m`kan thënë, i vetmi që mund me të ndimu është një njëri e ka emrin Dr Ejshan, mirpo thotë për me shku tek ai është shume larg, e unë s`kam kushte, vec edhe kjo dua më ka mbet dhe jam duke bërë dua, po i lutem All-llahut që t`ma celi një rrugëdalje për te takuar atë mjek… atëherë ky mjek kirurg i njohur i mesuar me jetë të rehatshme, kur e sheh ket plakë fillon edhe ky te qaj, edhe i thotë plakës:
"A ti qenke që me Lutjet dhe Dua`të e tua me ke prishur Aeroplanin, ma ke humb rrugën, e ke shtuar shiun e ke lëshuar vetëtimen që unë te humb rrugën, e qe  All-llahu te me sjelle në shtëpinë tënde, thotë: "Tash po e shoh fuqinë, Lutjen e njerëzve të dëvotshëm dhe e merr femijen dhe e kuron ne vendin e tij. 
Kurrë te mos i humbasim shpresat në Lutje tek All-llahu. Lutju Zotit tënd se All-llahu edhe nëse ta vonon,është duke të pregaditur shpërblime të shumta si në këtë botë ashtu edhe në botën tjetër.
 

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free