Kjo është e vërteta
Kurani eshte Univers i heshtur,ndersa Universi eshte Kurani qe flet!

Vëllezërit e Jezusit

Ne literaturen Islame nuk e kam ndeshur ne asnje vend kete teme, pra a ka patur femije te tjerenena e Isait alejhi selam, Jezusit me bashkeshortin e saj apo jo. Kete shkrim po e bazoj ne ato qe shkruhen ne librin e te krishtereve,ne Bibel..

 

Mateu 13:55

 

 A nuk është ky i biri i marangozit? Nuk quhet nëna e tij Mari, dhe vëllezërit e tij Jakob, Iose, Simon dhe Juda?

 

Marku 3:31

 

Ndërkaq erdhën vëllezërit e tij dhe e ëma dhe, si ndaluan përjashta, dërguan ta thërrasin.

 

Marku 6:3

 

 A s'është ky zdrukthëtar i biri Marisë, vëllai i Jakobit, i Joses, i Judës dhe i Simonit? Dhe nuk janë këtu midis nesh motrat e tij?''. Dhe skandalizoheshin për shkak të tij.

 

John 2:12

 

12 Pas kësaj, ai zbriti në Kapernaum me nënën e tij, vëllezërit e tij dhe me dishepujt e tij; dhe ata qëndruan aty pak ditë.

 

Normalisht qe te krishteret te tmerruar nga keto pohime ne librin e tyre do te perpiqen te na ''iluminojne'' e te na shpjegojne se nuk behet fjale per vellezer te vertete, pra bijte e nenes se Jezusit e vellezerit e tij prej gjaku, POR per vellezer ne fe..

 

I hedhim nje sy serish vargjeve ne librin e Bibles..

 

Gjoni 7

 

 

3 Prandaj vëllezërit e tij i thanë: ''Nisu prej këndej dhe shko në Jude, që edhe dishepujt e tu t'i shohin veprat që ti bën.

 

    4 Askush në fakt nuk bën asgjë në fshehtësi kur kërkon të nijhet botërisht; kur ti do të bësh gjëra të tilla, tregohu botës!''.

 

5 Në fakt as vëllezërit e tij nuk besonin në të.

 

Ne vargjet 3-4 shohim sesi vellezerit e Jezusit po e mesonin ''zotin'' e te krishtereve sesi ai ti bente reklame punes se tij, pra ai ishte i paditur e ata po i kerkonin qe te shkonte ne vende te populluara, dicka qe mesa duket ai nuk e dinte....e vargu 5 verteton perfundimisht se keta vellezer nuk jane prej atyre qe e ndoqen Jezusin e qe mund te quheshin me plot te drejte vellezer ne fe, POR jane vellezerit e tij te vertete, bijte e Maries, te cilet sipas Bibles nuk e besuan mesazhin e vellait te tyre..

 

Duke u bazuar ne keto vargje te Bibles, i bie qe ''zoti'' i te krishtereve te kete shume niper e mbesa , pasardhesit e vellezerve te tij...

 

Allahu na ruajte nga shpifjet e trillimet e njerezve djallezore..i paster eshte Isai alejhi selam e nena e tij e nderuar nga gjithcka e keqe qe thuhet per ta..

 

Bibla thote perfundimisht, Jezusi kishte 4 vellezer..


This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free