Kjo është e vërteta
Kurani eshte Univers i heshtur,ndersa Universi eshte Kurani qe flet!

Mbreti që i takojë lëmosha

Ndoshta ndonjėri prej jush mund edhe tė mos e besojė kėtė tregim sidomos nėse mundohet qė kėtė tė e krahasoje me kohėn ne tė cilėn ne sot po jetojmė, por ja qė kjo ėshtė mase e vėrtetė dhe se ky ishte me tė vėrtet njė nder mbretėrit e shtetit Islam por qė ishte i varfėr dhe pėr kėtė arsye i takojė qė tė ishte njė nga ato kategori qė nė Islam kanė tė drejtė tė marrin lėmoshė. Omeri r,a nė kohėn sa ishte prijėsi i myslimanėve kishte kėrkuar njė regjistėr me emrat e njerėzve tė varfėr nė mėnyrė qė tė bėnte ndarjen e zekatit dhe tė hyrave tjera tė shtetit si ndihmesė pėr kėta njerėz. Kur Omerit r,a iu dėrgua kjo listė pėr banorėt e Homsit, ai ishte befasuar kur nė kėtė liste kishte hasur edhe emrin e vetė udhėheqėsit tė kėtij vend, emrin e prijėsit tė vendit qė atė kohė ishte Seid Ibn Amir. Omeri r,a ishte aq i habitur me kėtė rast saqė thuajse ishte gati tė mos e besonte fare dhe pėr kėtė kishte vendosur tė pyeste banorėt e vendit nė mėnyrė qė tė e qetėsonte zemrėn e tij. Ndėrsa habinė edhe mė shumė ia shtoje kur banorėt i treguan se udhėheqėsi i tyre tėrė rrogėn e tij e shpėrndan pėr tė varfėritė dhe skamnorėt e vendit duke u arsyetuar se nuk ka zgjidhje tjetėr pasi qė ishte pėrgjegjės pėr ta dhe se para Allahut xh,sh do tė merrej nė pyetje, ai e bėnte kėtė edhe pėrkundėr faktit se vetė ishte njėri prej varfanjakėve tė vendit. Ndėrsa kur Omeri r,a i pyeti se a keni ndonjė vėrejtje tjetėr ndaj tij, ata iu pėrgjigjen se ndaj tij kemi gjithsej tri vėrejtje: E para: Ai nuk del pėr tė kontrolluar njerėzit vetėm se nė mėngjes? E dyta: Ai nuk del natėn asnjėherė pėr tė qenė nė shėrbim tė popullit? E treta: Ai njė ditė nė javė nuk duket fare para njerėzve? Ndėrsa kur Omeri r,a e ftoi Seidin dhe e pyeti rreth kėtyre vėrejtjeve qė populli i tij i kishin ngritur kundėr tij, ai ishte pėrgjigjur se: Kjo ėshtė e vėrtetė o prijėsi i myslimanėve?!, ndėrsa arsyet pėr kėtė janė se unė nuk dal vetėm pas kohės sė mėngjesit pėr arsye se mė duhet tė i shėrbeje familjes dhe tė ua plotėsoje nevojat elementare pasi qė nuk kam shėrbėtorė dhe njėkohėsisht gruan e kam tė sėmurė, e sa i pėrket asaj se unė nuk dalė natėn ketė e bėjė sepse e kam ndarė ditėn pėr nevojat e njerėzve ndėrsa natėn pėr tė adhuruar Krijuesin tim, e sa i pėrket asaj se unė fshihem njė ditė nė javė kjo ndodhė pėr arsye se unė i pastrojė rrobat dhe me duhet tė pres derisa tė thahen pasi qė nuk posedoje rroba tjera. Omeri r,a fillojė tė qajė dhe ndau pėr Seidin njė shumė tė hollash, e ndėrsa ky nuk pranojė tė shkonte nė shtėpi derisa nuk ua ndau kėtė pasuri varfanjakėve dhe skamnorėve tė qytetit. Ndėrsa sot, a thua vallė ku janė prijėsit tanė prej kėtyre shembujve
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free