Kjo është e vërteta
Kurani eshte Univers i heshtur,ndersa Universi eshte Kurani qe flet!

Tregim i cuditshem por me nje domethenie shume te bukur

Nje djale i tha babait te tij : Kam njohur nje vajze dhe dua te martohem me te.Ajo eshte shume e bukur dhe ka nje shikim lakmues.
Babai i tha : Ne rregull biri im,le te shkojme dhe ti kerkojme doren per martese.

Kur babai e pa vajzen,ai e admiroi bukurine e saj dhe i tha djalit te tij: Ti nuk e meriton kete femer ,ajo ka nevoje per dike qe ka eksperience ne jete,per dike si une.Djali u habit nga qendrimi i babait te tij dhe i tha : Ajo do martohet me mua jo me ty ! Ata filluan te grindeshin ,dhe me ne fund vendosen te shkonin ta zgjidhnin kete ne Polici .Kur e degjuan versionin ne polici u thane silleni vajzen qe ta pyesim rreth kesaj.

Kur oficeri i policise pa bukurine e rralle te kesaj vajze ju tha : Ju nuk e meritoni kete femer, asaj i nevojitet dikush qe ka prestigj si une,dhe te tre burrat filluan te grinden,keshtuqe vendosen ta conin ceshtjen te ministri.

Kur e pa ministri tha : Kjo femer meriton te martohet me nje minister si une,dhe te kater burrat filluan te grinden.

Kur udheheqesi i vendit degjoi per kete problem ,i ftoi ata qe ta zgjidhte problemin ,por kur pa ate Femer tha : Kjo do te martohet me mua !!

Kur te peste burrat filluan te grindeshin ,me ne fund vajza foli dhe tha : Une kam zgjidhjen per ju ! Do te filloj te vrapoj ,dhe kushdo nga ju qe me kap i pari ,do te jete burri im.

Ajo filloi te vraponte ,Djali,Babai,Oiceri,Ministri dhe Udheheqesi u nisen me shpejtesi per ta kapur ate ,dhe papritur te peste burrat rane ne nje grope te thelle.Atehere Vajza u afrua nga larte dhe ju tha atyre :

Une jam Dunjaja Jeta e kesaj bote.Shumica e njerezve qe me kane njohur jane perpjekur te me kene ,te me kapin ,te me posedojne ,kane garuar per mua...Dhe duke bere kete, shumica kane harruar besimin e tyre ,kane shkelur dashurite e tyre ,njerezit e tyre me te afert, derisa do te arijne ne gropen e tyre,dhe kurre nuk kane per te me pasur mua...!


Pra le te mos harojme se ne kete bote jemi thjeshte kalimtar,dhe t'ju kushtojme vemendje gjerave qe vertet kane rendesi..!

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free