Kjo është e vërteta
Kurani eshte Univers i heshtur,ndersa Universi eshte Kurani qe flet!

Nje mesim i bukur per jeten

Nje student pyeti nje mesues:Cfare eshte dashuria ?Mesuesi i thote:Per t'iu pergjigjur pyetjes tende,shko ne nje fushe orizi,zgjidh gezhuten me te madhe te orizit dhe kthehu.Por rregulli eshte:"Ti mund t'i kontrollosh vetem nje here ato dhe nuk mund te kthehesh prapa per t'i marre".Studenti shkoi ne fushe,kontrolloi rreshtin e pare,pa nje gezhute te madhe orizi,por ai mendoi se mund te gjeje nje me te madhe me vone.Pastaj ai pa nje tjeter me te madhe,por mendoi se mund te kete edhe nje tjeter me te madhe.Me vone kur ai kaloi me shume se gjysmen e fushes me oriz,ai vuri re qe nuk kishte marre gezhuta aq te medhaja orizi dhe ndjeu keqardhje,qe nuk i kishte marre gezhutat e medha te orizit.Keshtu ai u kthye tek mesuesi duarbosh.Mesuesi i tha:"Kjo eshte dashuria...ti vazhdon te kerkosh per nje me te mire,por me vone kupton se e ke humbur personin e duhur".Studenti pyeti:Po martesa, cfare eshte ? Mesuesi i tha:"Per t'iu pergjigjur kesaj pyetje,shko ne nje are misri,zgjidh kallirin me te madh dhe kthehu.Rregulli eshte i njejte si per gezheten e orizit".Studenti shkoi ne nje are misri.Kete here ai u tregua i kujdesshem per te mos e perseritur gabimin e pare.Kur arrin ne mes te ares,ai keput nej kalli mesatar dhe kthehet i kenaqur tek mesuesi.Mesuesi i thote:"Kete here ti solle nje kalli...ti kerkon nje qe eshte thjesht i kendshem dhe ju besoni se ky eshte me i mire qe mund te gjeni...kjo eshte martesa".
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free