Kjo është e vërteta
Kurani eshte Univers i heshtur,ndersa Universi eshte Kurani qe flet!

Vizato nje buzeqeshje ...

Ne Malajzi profesori i sociologjise, u kerkoi studenteve qe gjate kater muajve te semestrit, te gezonin nje person.Ne kembim, ata do te merrnin piket e plota ne lenden e tij.Me kontributin me te vyer u dallua Muhameed Sherifi, i cili kishte mundur te bente te lumtur nje student Indian ne Fakultetin e Mjekesise.Muhamedi zgjodhi pikerisht kete student, pasi kishte vene re se ai nuk kishte miq e shoke,madje, nuk e kishte vene re as te buzeqeshe.Muhamedi, i vendoste cdo dite nje dhurate te vogel tek pragu i dhomes se tij.Dhurata e pare nje leter ku shkruhej:"Kur kam qene i vogel,kisha shume deshire te studioja per mjekese dhe te beheshqa doktor, si ju.Por ,gjithmone kam qene dobet dobet ne shkencat ekzakte.Zoti te ka pajisur me zgjuarsi, te cilen do e perdoresh per te lumturuar njerezit.Veproi keshtu per dite me radhe dhe kenaqesia me e madhe ishte kur e shihte kolegun e tij te lumtur e te buzeqeshur,edhe pse nuk ishte i sigurt se ai ishte shkaku i ketij ndryshimi.Por studenti Indian i surprizoi te gjithe kur tha se mesazhi i pare qe kishte marre, e kishte bere te heqe dore nga lenia e fakultetit te mjekesise.Fale ketij mesazhi,arrita ti kapercej te gjitha barrierat,veshtiresite,sfidat akademike dhe kulturore qe hasja, tha ai.Studenti malajzan Muhamed Sherifi, kishte luajtur nje rol kyc ne jeten e ketij studenti indian dhe kjo vetem me nje akt aq simbolik dhe te thjeshte.Studenti indian do te behet mjek i afte nje dite dhe do u shpetoje jeten kushedi sa njerezve e kjo fale nje motivimi te ngrohte dhe modest.Ne kemi ne dore te ndryshojme aktualitetin e dhimbshem, qofte dhe me iniciativa kaq te vogla, te cilat kane efekt madheshtor dhe lene gjurme qe nuk fshihen.
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free