Kjo është e vërteta
Kurani eshte Univers i heshtur,ndersa Universi eshte Kurani qe flet!

Historia e dy zogjve

Nje dite,nje burre bleu dy zogj.Pasi i dergoi ne shtepi dhe i vendosi ne vendin e tyre u tha:”Sa me shume te kendoni,aq me shume do t’ju ushqej.”
Njeri nga zogjte e pranoi oferten,ndersa tjetri nuk mund te duronte dot hekurat e kafazit.Diten e pare,edhe pse kendoi vetem njeri zog,burri i ushqeu te dy,me shprese se dhe ky tjetri do t’ia niste kenges te nesermen.Mirepo koha kalonte dhe gjendja nuk kishte ndryshuar aspak.Keshtu zogu qe nuk kendonte po dobesohej dita dites,ndersa zogu qe kendonte po shendoshej gjithnje e me shume nga te ushqyerit e mire.Ne pamje te pare situata mund te duket pak e trishtuar per zogun e vene ne sprove,por sic dihet,i duruari ka dale gjithmone i fituar…
Nje dite vjen pronari i pare i zogjve dhe pyet:”C’u be me zogjte ?Si po ecin,sepse ne kafaz po shoh vetem njerin prej tyre ?”
Burri iu pergjigj:”Njeri nga zogjte nuk kendonte dhe per kete nuk e ushqeja mire.Ai u dobesua aq shume,sa arriti t’u shpetoje hekurave te kafazit dhe fitoi lirine.”
 


This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free