Kjo është e vërteta
Kurani eshte Univers i heshtur,ndersa Universi eshte Kurani qe flet!

Mbreti

" Tregohet se nje mbret kishte nje keshilltar shume te urte. Per cdo gje qe ndodhte,thoshte :
" E mira qendron tek caktimi i Zotit".
Nje dite duke prere dicka,pa dashje prej gishtin e vogel te dores.
" E mira qendron tek caktimi i Zotit" -ia pret perhere keshilltari.
Mbreti inatoset aq shume,sa e fut ne burg.
Keshtu kaluan do kohe.
Nje dite teksa po gjuante bashke me disa shoqerues se tij,mbretin e zene rob ushtaret e vendit fqinj.
Banoret e tij ishin pagane dhe cdo vit benin kurbae per Zotat e tyre.
A kishte kurban me te mire se mbreti?
Mbretit i hyri frika ne palce.Mirepo ndodh mbrekullia !
Kur pane se nuk e kishte gishtin e vogel,ata u terhoqen.
Keshtu shpetoi dhe mbreti.
Mbas shume perpjekjesh,arriti te arratisej dhe te kthehej tek mbreteria e tij.
Sapo mberriti atje,dha urdher qe te nxirrej keshilltari nga burgu.
Pasi ia tregon historine,i thote : "Mire hajrin e gishtit tim e kuptova,po hajri i burgut tend,ku qendronte?"
"Si ku qendronte?-ia thote keshilltari.-Po te mos isha ne burg,do te isha bere une kurban ne vendin tend !"Nuk duhet te merzitemi per gjerat qe na ndodhin ne jete.Shpesh,ato qe na duken si jo ne favorin tone,shpesh mund te jete e kunderta.


This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free