Kjo është e vërteta
Kurani eshte Univers i heshtur,ndersa Universi eshte Kurani qe flet!

Ujqerit perbrenda

Nje dite nipi shkon i nxhehur tek gjyshi i tij,ngaqe nje shok i klases i kishte bere padrejtsi. Gjyshi,pasi e degjon,i thote : "Te te tregoj nje histori? Edhe une dikur kam pas mbledhur shume urrejtje per ata qe nuk ndiejn aspak dhimbje per ate qe bejne.Por urejtja te shkaterron ty dhe jo armikun tend.Eshte si te pish helm dhe te presesh qe te vdese armiku.Shpesh me kane mundur keto ndjenja". Dhe vazhdoi me tej: "Me duket sikur brenda meje jetojne dy ujqer,njeri eshte i mire dhe nuk ben dem.Ai jeton ne harmoni me ata qe e rrethojne dhe nuk u ben keq.Ai do te lufoje vetem atehere kur eshte e drejte dhe ne menyre me te mire te mundshme.Por ujku tjeter eshte plot zemerim e terbim.Dhe per gjene me te vogel,merr flake menjehere.Lufton me kedo,ne cdo kohe,pa asnje arsye.Eshte shume e veshtire te jetosh me dy ujqer te tille brenda teje,sepse secili lufton te kryesoje". Djali,i cili ishte bere gjithe sy e veshe,e pyet : "Dhe cili prej tyre fiton o gjysh?". "Ai qe une ushqej."-i pergjigjet gjyshi...

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free