Kjo është e vërteta
Kurani eshte Univers i heshtur,ndersa Universi eshte Kurani qe flet!

Isai a.s

Isai alejhi selam

Falenderimet jane vetem per Allahun,Zotin falenderojme,prej tij falje dhe ndihme kerkojme.Ate njeri qe e udhezon Allahu,askush nuk mund ta humbas,e ai qe e humbet rrugen,askush tjeter pervec Allahut nuk mund ta udhezoje.Deshmojme dhe vertetojme se nuk ka Zot tjeter qe meriton te adhurohet me te drejte pervec Allahut,nje dhe i pashoq.Deshmojme dhe vertetojme se Muhamedi sal Allahu alejhi ue selem eshte rob dhe i derguari i tij i fundit. O ju qe keni besuar:Kijeni frike Zotin,sic i ka hije madheshtise se tij,dhe mos vdisni ndryshe vecse duke qene musliman.

Sot do te flasim per nje familje qe e permend kurani famelarte,thote Allahu ne kuran,Allahu te zgjodhi dhe te nderoi,kuptohet pas devotshmerise dhe perkushtimit qe ato kishin,zgjodhi nuhun alejhi selam,pastaj familjen e ibrahimit a.s dhe familjen e imranit.Kush eshte imrani,imrani eshte babai i merjemes,merjeme eshte nena e isalit alejhi selam.Bashkeshortja e imranit sic thote Zoti ne kuran,kur e begatoi Zoti me shtatezani,tha kete femije qe do me japesh do e coj ne xhamine e shenjte,dhe do ta le aty te adhuroje vetem madheshtine tende,te adhuroje vetem ty.Kur lindi,duke menduar se do e coje ne xhamine aksa,mendoi se do lindte djale,dhe i tha, o Allah mua me lindi vajze.Thane engjejt Zoti e di me mire sepse vet e krijoi,ate dhe birin e saj do ti ruaj Zoti prej shejtanit te mallkuar.Dhe merjemja e sinqerte u rrit ne ibadet te madh,dhe sic e premtoi nena e vet e coi ne xhamine aksa,dhe atje e adhuroi Zotin per nje kohe te gjate.Perkujdesjen ndaj saj e kishte vet profeti i madh i asaj kohe,zekerija alejhi selam.Ne kohen qe ishte duke adhuruar Zotin.Thote Zoti,perkujtoje me kete kuran,merjemen e cila u shkeput nga nje vend nga lindja,po adhuronte Zotin, dhe ca ndodhi,i madhi Zot i dergon nje qenie ne forme njerezore me nur,me drite.Merjemja sic ishte duke adhuruar Zotin, e ndjeu pranine e tij,mbaroi duane dhe lutjet dhe u kthye,dhe cfare pa,shikoi nje qenie ne forme njerezore mashkull  me nur dhe drite dhe i bukur pafund.Kur e pa qe ishte mashkull, nga morali i madh qe kishte,une kerkoj mbrojtje nga ty te i madhi Zot nese je nga njerezit qe i frikesohesh atij.Xhibrili i tha,mos u tremb, une jam i derguari  i Zotit tend per te sjelle ty lajmin se ti do jesh nje femer qe do te lindesh nje femije te mrekullueshem.Merjemja ishte aq e ndershme dhe aq e moralshme,saqe tha si do kem une femije kur as jam e martuar dhe as e pandershme.I thote xhibrili,nuk eshte problemi yt ai,Zoti ka fuqi per cdo gje,per ate eshte e lehte, dhe nje nga arsyet qe po e japim ne kete forme,eshte qe te jete argument per mbare njerezit dhe kjo ceshtje ka marre fund.Dhe gjeja qe e brengosi merjemen ishte si do ja shpjegonte kete gje popullit te saj.Pasi lindi shkoi dhe kur e pa populli i vet, i thane ceshte kjo pune o merjeme,se babai dhe nena jote kane qene njerez te ndershem.Merjemja ishte ndier ngushte se si do e justifikonte kete  njerezve,i tha xhibrili mos u lodh,nese te flasin njerez ti mos i fol vetem beji me shenje per nga isai,pastaj eshte ceshtja jone.Dhe kur i folen,ajo beri me shenje nga femije ne djep,i thane si ti flasim ne nje femije qe eshte ne djep,i thane pse na drejton per te femija,sje e zonja te japesh nje pergjigje vet,Dhe fjala qe tha isai ne djep, ne mes te njerezve ne deshmi te plote:Une jam robi i Zotit(Zoti e beri te thoshte kete fjale,sepse e dinte qe do gabonim njerezit ne kete rast)thote, do me japi Zoti ungjillin dhe do me beje profet.Une kudo qe te jem, me ka bere Zoti te begatshem(cfare dmth kjo,qe kudo ku ishte vetem mire fliste,kudo qe shkonte vetem per Zotin fliste,vetem begati shihje prej tij)Me ka urdheruar  i madhi Zot te fal gjithe jeten namaz,dhe te agjeroj gjithe jeten derisa te jap shpirt.Muslimanet ndonjehere jane te vegjel Zoti na falte,falen agjerojne ja hedhin vellait te vet,falen agjerojne mashtrojne njerezit,falen agjerojne spiunojne njerezit,Zoti na falte.Kurse islami tha,kontributi me njerezit,miresjellja me njerezit,paqja me njerezit,doni tju meshiroje Zot,meshiro njerezit,do te sillet mire Zoti,sillu mire me njerezit,nese do te fali Zoti fali njerezit.Dhe Isai tha me ka urdheruar Zoti te jem respektues ndaj nenes time dhe kurre kryenec ndaj saj,paqja do te jete me mua diten kur u linda dhe diten kur do te vdes dhe kur do te ringjallem para Zotit tim.Dhe nje dite i del perpara isait shejtani i mallkuar, ishte ne mal duke adhuruar Zotin,i shkon shejtani i mallkuar,i tha,o isa beson ti se Zoti eshte i gjithfuqishem,i tha padiskutim.I tha,a thua qe ai ka fuqi dhe ne gjendje te percaktoje? tha po padiskutim,shejtani i tha vertetoje.I tha,cfare do o i mallkuar,i tha shejtani je ne mal ,hidhu te shohim do te presin engjejt e Zotit apo jo,apo jane fjale keto qe thua ti.iI tha  isai, o i mallkuar, e ka shkruar i madhi Zot ne librat e shenjte,qe Zoti ne sprovon ne, dhe jo ne Zotin te hidhemi e te presim a do na mbaje nga mali kur te biem apo jo.Kur e pa shejtani i mallkuar se c’figure e madhe ishte isai,sesi e kishte mbuluar me nur e me begati te madhe vazhdonte ti bente vesvese, e i thoshte o isa ti nuk je rob,ti ke lindur pa baba,ti je o gjysem Zoti ose Zot.Isai kthehej nga i madhi Zot duke kerkuar falje e duke i thene o Allah ma largo kete te mallkuar,dhe ai nje dite e merziti dhe i beri vesvese aq shume, duke i thene qe ti je Zot ti je i madh, ty te ka bere Zoti jo si njerez e tjere,ai iu lut te madhit Allah,derisa Zoti i dergoi xhibrilin dhe e goditi shejtanin rende.Pasi e mori veten nga denimi i shkojne shejtanet e tjere.Dhe i tha shejtani serish, e pe,ti iu lute Zotit dhe ai dergoi xhibrlin qe te me godiste,e shikon qe sje njeri.I vijne shejtanet e tjere e i thone,shume po heq prej ketij,per profetin,.U tha, tju them te drejten u perpoqa e perpoqa,ky sluan nga devotshmeria,por nje gje po jua them,pra shejtani shejtaneve te tjere,do tja mbush mendjen nejrezve pas ketij qe ky eshte Zot ose biri i Zotit.Pra kjo qe po ndodh,u mundua me isain alejhi selam,nuk ia arriti dot.Isait i kishte dhene Zoti begati te madhe,i sheronte te verberit,te semuret qe ne ate kohe ishte e pafuqishme shkenca,me nje fjale dhe i sheronte ne cast me lejen e Zotit.Por sic ndodh ne menyre te rendomte, i shkuan njehere disa njerez,megjithese e dinin qe ishte profet,thoshin te kapim ndonje gje nga profeti.Eci mbi uje isai a.s ,dhe i thane po ne pse secim,u tha po te keni iman dhe besim edhe ju ecni,sa filluan te ecin u permbysen,i thane pse, u tha sepse e doni dynjane shume.Dhe i ra tokes dhe dolen 3 kallepe me florinje,kapi dheun e reres ne nje dore dhe 3 kallepet me florinje dhe i pyeti kush eshte me i madh per ju nga keto te dyja, i thane floriri,u tha per mua jane njesoj merrini ju keto te treja.Dhe vazhdoi eci me shoket e vet dhe kur u kthen i gjeten te vdekur.Dhe e pyeten shoket, na thuaj o i derguar, pse kane vdekur.Ti u dhe dynjane ne i gjetem te vdekur.I tha keta ishin zullumqare,keta edhe te profeti i Zotit qe kishin bekime ne kete bote e ne tjetren,kerkonin dynjane,tahmaqare te kesaj bote,njerez te vegjel.Nuk i ngrinte dot feja, e shikonin me syte e tyre profetin duke i ringjall te vdekurit,dike tjeter duke sheruar semundje te pasherueshme, ata kerkonin kallepet e floririt.Dhe u tha, keta ngelen ne kete dynja duke vrare njeri tjetrin. Ca kishin bere,ishin bashkuar dy, sic e ka njeriu natyre,3 jane shume cdo ky me kallep floriri e vrasim dhe e ndajme bashke.Dhe i thane shko na ble ushqim,hajde e kalojme nje nate e pastaj ikim.Ai shkoi e bleu ushim por ishte me shejtan se keta,shkoi atje pervec ushqimit bleu helm,e leu buken me helm,dhe tha do kthehem do i jap buken me helm dhe i marr te 3 florinjte per vete.Ata te dy kishin bere plane sa te vinte,sa te kthej koken ta godasim ta vrasim e  ti marrim vet florinte.Keshtu bejne te gjithe ne dynja,te gjithe vdesin, te gjithe ne dy metra dhe shkojne.Kur erdhi ai,e vrane,hengren ushqimin  dhe vdiqen.Kallepet me florinje ngelen aty,ata u futen ne kallepin e tokes.Pra, keshtu ndodh me njerezit e vegjel qe skuptojne.Dhe isa vazhdonte te adhuronte Zotin,dhe Zoti e begatonte shume,derisa i jepte leje te nxirrte te vdekurin nga toka.Vajza e pare qe erdhi i kerkoi ndihme, i tha isai une do vij une do vij u vonua shume, dhe i thane vdiq o i derguari i Zotit,i tha,nuk ka vdekur eshte ne gjume,i thane erdhen mjeket dhe e vertetuan,i tha jo nuk ka vdekur akoma.Dhe vajti,njerez ishin pas tij,sa shkoi te dera e shtepise i ngriti duart lart, tha per ty i madhi Zot ska dallim vdekja nga gjumi,u fut brenda i tho cohu, vajza u cua e mori per dore edhe dolen jashte,nje tekbir i madh i njerezve duek madheruar Zotin,per faktin sepse njerezit ne ate kohe ishin te qarte se ai nuk ishte me shume se vetem profet.Sic ibrahimin nuk e dogji zjarri,sic musai ndau detin,si profeti muahmed alejhi selam, ndau henen dhe isai ngjallte te vdekurit,te gjithe keta ishin njerez.iI thane Isait,ngjalle njerin ngjalle tjetrin e tjetrin, ti ske ngjall asnje.I tha si skam ngjallur une,me lejen e Zotit po ,kam ngjallur.I thane jo, se ishin ne gjendje kome,ti i mashtrove njerezit, e ata u cuan vet,ose kane qene duke fjetur gjume e ti i mashtrove sikur i ngjalle.I tha ca doni qe tjua vertetoj, i thane na ngjall nje person qe ka vdekur shume heret ,qe e dime te gjithe qe ka vdekur,nje qe te jemi te sigurt, e jo nje qe akoma eshte trupi aty.I tha cilin doni, u menduan dhe thane djalin e nuhut a.s qe kishte mijera vite qe kishte vdekur.Ai qe ishte zullumqar, qe nuhu i thoshte hip ne anije me mua, ai i tha ska problem se po rri ne maj te malit,e nuk me kap uji qe po vershon sot.Dhe kur erdhi denimi i Zotit skishte koder qe ti bente derman denimit te Zotit e jo me djalit te nuhut a.s... Dhe i tha isai hajdeni atehere me mua,dhe shkuan te varri i tij, i tha qetesohuni dhe rrini ketu sa te fal dy rekate namaz.Sa mbaroi namaz, tha Cohu me lejen e te madhit Zot,dhe toka u trondit,serish cohu cohu,3 here,dhe u cua djali i nuhut a.s,dhe kur e pa isai me lejen e Zotit qe u cua,ai ishte bere plak,kishte vdekur i ri,te tjeret u befasuan,ata qe nuk besonin,por edhe isai u shtang, i beri pershtypje dicka tjeter, dhe i tha, o i biri i profetit te madh huhut,ti ke vdekur i ri,pse u ringjalle plak.Dhe ai i tha, o i derguari i Zotit,kur thirre heren e pare heren e dyte e te trete,mendova se u be dita e gjykimit,nga frika se se kam besuarZotin,dhe nga frika e denimit u thinja.Thote Allahu ne kuran, si nuk po i frikesoheni dites kur femijet do i bemej pleq. Per nga trysnia e madhe e asaj dite,per nga frika e madhe e asaj dite.Thote Zoti ne ate dite do te cahet qielli ,ne ate dite ceshtja do te marre fund,kush te doje nga ju po i jepet keshilla le ta marre rrugen per te Zoti i tij,jo me dhune ,kush do,me llogjike ,me kuptim, me zemer te paster,me shpirt qe buron miresi,le ta marre rrugen per te Zoti i vet,kush nuk do,lete vazhdoje se do gjeje qederin e punes se tij.Atehere tha isai, e kuptova se pse ishe i ri dhe pse u ringjalle plak.Le te pergatitemi me besim dhe me vepra te mira,per te fituar miresite e botes tjeter,dhe inshallah xhumaja e ka kete begati,ka thene profeti a.s nga xhumaja ne xhuma falen gabimet.Na falte i madhi Zot.

E lusim Allahun te na ruaje prej fitneve dhe cytjeve te Shejtanit te mallkuar dhe sprovave te Dexhallit,ne familjet tona dhe gjithe muslimanet.E lusim Allahun,ti jap vendin e posacem profetit Muhamed a.s.Te jap paqe,begati,meshire,mbi familjen e tij,shoket e tij dhe te gjithe ata qe e ndjekin rrugen e tij deri ne diten e fundit.Amin.


This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free