Kjo është e vërteta
Kurani eshte Univers i heshtur,ndersa Universi eshte Kurani qe flet!

Pasuria e vertet

Nje dite babai i nje familje shume te pasur e dergoi djalin e tij te bente nje udhetim neper nje vend me qellimin qe djali i tij te shihte se si jetonin te varferit dhe qe te ishte mirenjohes per pasurine e tij.Ai qendroi dy dite dhe dy net ne nje ferme te nje familje te varfer.Pasi u kthye nga udhetimi,i ati e pyeti:-Si shkoi udhetimi ?-Shume mire,baba.-E pe si jetonin te varferit ?-e pyeti i ati.-Po.-Atehere cfare mesove nga ky udhetim ?Djali u prgjigj:'Ne kemi nje pishine qe shkon deri ne fund te kopshtit tone,ndersa ata kishin nje perrua qe nuk kishte fund.Ne kemi nje kopsht me llamba te blera,ndersa ata kane yjet gjate nates.Oborri yne eshte deri ne kopshtin para shtepise,ndersa ata kane gjithe horizontin.Ne jetojme ne nje cope toke,ndersa ata kane ne dispozicion fusha te gjera.Ne kemi sherbetore qe na sherbejne,ndersa ata u sherbejne te tjereve.Ne e blejme ushqimin tone,por ata e rrisin vet ushqimin e tyre.Ne e kemi token te rrethuar me mur qe te jemi te mbrojtur,ndersa ata kane miq qe i mbrojne.''Pas fjaleve te te birit,babai mbeti pa fjale.Pastaj djali shtoi:''Faleminderit baba,qe me tregove sa te varfer jemi''.
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free