Kjo është e vërteta
Kurani eshte Univers i heshtur,ndersa Universi eshte Kurani qe flet!

Mos u brengos nese rrezohesh nga provimi!

Njehere ishte nje djalosh i cili posa e kreu shkollen e mesme deshironte te vazhdonte studimet,por kushtet financiare i kishte shume te dobeta dhe nuk dinte se a do ta vazhdoj fakulltetin apo jo.Mirepo familja e tij edhe pse ishin te varfer vendosen qe me ato te ardhura qe kishin t'ia japin djalit te tyre i cili ishte shembull ne shkolle per sukses ne mesime.Djaloshi shkon ne fakulltet, regjistrohet pas disa javesh po vjen koha per te hyre ne provime.Kur hyn ne provimin e pare te cilin e kishte dhe kur dolen rezultatet, e veren qe nuk e kishte kaluar provimin.Djali deshperohet shume.
"Si nuk isha ne gjendje ta jap provimin ndersa familja ime te gjitha te ardhurat qe i kishte i shpenzoi per te me shkolluar mua, kurse une rash prej provimit", atehere cfare te bej une tani, ta le shkollimin dhe te vazhdoj te gjej ndonje pune me te cilen do ti dal ne ndihmwn e  familjes time te varfer apo te shkollohem ?
Nuk shkon shume gjate dhe Allahu permes nje shembulli i tregoi atij qe pavarsisht pse nuk kalove prej provimit, ti duhet te jesh kembengules ne studimet e tua e te vazhdosh te mesosh me teper dhe inshAllah ne afatin tjeter do ta jepesh.Allahu dergon nje milingon e cila me vete barte nje kashte te cilen e mundonte ta barte ne dritare nga dyshemeje.Fillon milingona te ngjitet murit perpjet per te dal ne dritare mirepo rrezohet gjate rruges, vazhdon per te dyten here me radhe dhe prap u rrezua ndersa djaloshi e vezhgonte me kujdes milingonen.Milingona prape vazhdon,perseri rrezohet dhe vazhdon keshtu me radhe, derisa tentimet e milingones per tu ngjitur ne dritare ishin bere 65, te 66 here milingona del ne dritare.Djaloshi e kupton qe Allahu permes ketij shembulli deshi ti tregoj qe pavaresisht pse ti re prej provimit heren e pare, ti nuk duhet te deshprohesh por duhet te jesh kembengules ne qellimet e tua sikurse milingona e cila asnjehere nuk u lodh derisa arriti objektivin e vet.This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free