Kjo është e vërteta
Kurani eshte Univers i heshtur,ndersa Universi eshte Kurani qe flet!

Si ta përballosh jetën

Një vajzë iu ankua të atit për gjërat e vështira në jetën e saj .Ajo ishte e lodhur nga lufta me jetën dhe dëshironte të hiqte dorë .Sa herë që zgjidhte një problem asaj i shfaqej menjëherë një tjetër .Babai i saj punonte kuzhinier dhe e mori me vete në vendin ku punonte .Mbushi tre tenxhere me ujë dhe i vuri në zjarr.Kur uji filloi të vlojë në tenxheren e parë hedh disa karrota , në të dytën vezë dhe në të tretën kokrra kafeje .I la të zienin në ujë të vluar dhe nuk foli asnjë fjalë .Vajza duke pritur me padurim mendonte :C'të jetë duke bërë vallë ?Pas 20 min i ati fik sobën .Nxjerr jashtë tenxheres karrotat dhe i vendos në pjatë .Nxjerr vezët dhe i vendos në një pjatë tjetër .Kafen e kullon dhe e hedh në një tas .

Shikon vajzën dhe i thotë : E dashur , karrota , vezë apo kafe ?E afron afër pjatave dhe i thotë të prekë karrotat .Ajo i preku dhe vuri re që ato ishin të buta .Më pas i thotë të thyejë një vezë .Ajo e thyen dhe shikon që veza ishte e zier .Më pas i thotë të pijë kafe .Vajza e pi duke e shijuar dhe buzëqesh .Baba çfarë do të thotë kjo ?Ai i shpjegon :Të tre gjërat ishin përballur me të njëjtën " fatkeqësi " ujin e vluar , por kishin reaguar në mënyra të ndryshme .Karrota para se ta hedhim në ujë është e fortë , por sa kalon në ujë të vluar zbutet.

Veza është e brishtë , me një cipë delikate dhe një masë të lëngshme brenda , por sa kalon në ujë vluar brendësia e saj ngurtësohet .Ndërsa kokrrat e kafes sa ishin hedhur në ujë të vluar i kishin ndryshuar ngjyrën atij .Kush je ti bijë ? Kur vështirësia troket në portën tënde, si do ti përgjigjesh ?Je një karrotë krenare dhe e fortë por , kur problemet prekin jetën tënde ti bëhesh e dobët dhe humbet fuqinë ?Je një vezë që e fillon jetën me një shpirt të mirë dhe një zemër të lakmueshme por , kur problemet prekin jetën tënde ti bëhesh e vështirë dhe e ngurtë ?Apo je një kokërr kafeje ? Kur kafja ndërron ngjyrën e ujit i shkakton vetes dhimbje .Por kur arrin pikën e vlimit ajo lëshon aromën e saj të mirë .Nëse je si kokrra e kafesë , kur gjërat marrin për keq , ti reagon në mënyrë pozitive , pa i lejuar vetes fitimin ,dhe bën të mundur që gjërat e këqija të përmirësohen , sepse ekziston gjithmonë një rreze drite që përpara fatkeqësisë të ndriçon rrugën ty dhe njerëzve që të rrethojnë .Për këtë arsye përhap me forcën dhe pozitivitetin tënd " Aromën e ëmbël të kafesë "!!!

 

                                

 

 

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free