Kjo është e vërteta
Kurani eshte Univers i heshtur,ndersa Universi eshte Kurani qe flet!

Te bukura

Ne jete jane tri pyetje te medha qe duhet t'u pergjigjemi vazhdimisht: Eshte e drejte apo e gabuar? Eshte e vertet apo e rreme? Eshte e bukur apo e shemtuar? Edukimi yne duhet te na ndihmoje qe t'u pergjigjemi ketyre pyetjeve. Heshtja Heshtjen gjeta per tregti,ndaj iu qepa pas.Ne mos fitofsha gje,skam se cte humbas.Kush eshte burre,me heshtjen ben pazar.Dhe shitesi i saj qendron mbi cdo tregtar.(imam shafiu). Nuk i zhduket miresia atij njeriu qe falenderon,dhe nuk i qendron mriesia atij njeriu qe mohon.Gjynahu qe vjen pas gjynahut,eshte si denim i gjynahut te pare.Ndersa vepra e mire qe vjen pas se mires,eshte si shperblim i te mires se pare.(Ebu jakub nehrexhuri). O njeri!!!Ke aq sa te mjafton,perse kerkon aq sa te ben tiran? As me pak nuk kenaqesh dhe as me shume nuk ngopesh. Pema e ngopjes vaditet nga uji i mendimeve.Pema e pakujdesise vaditet nga uji i paditurise. Pema e pendimit vaditet nga uji i keqardhjes dhe pema e dashurise vaditet nga uji i bindjes,vezhgimit dhe te dhenit perparesi Krijuesit tend.Ate njeri qe e sundon egoizmi,dh te behet rob i epsheve te tij,i burgosur ne burgun e tekave dhe Allahu do ia mbylli dritaret e zemres.#s# Kush ka tri cilesi,ai e ka plotesuar fene e tij tek Allahu(xh.sh) Kur eshte i kenaqur,kenaqesia e tij nuk e con ne te keqija. Kur zemerohet,zemerimi i tij nuk e largon prej rruges se vertet dhe kur ka mundesi qe te arrije dicka me force,nuk merr pervec asaj qe i takon.(Muhamed ibn Kabi) #S# Grate me te mira jane ato qe lindin,qe jane te dashura dhe ngushelluese,por nese jane te devotshme. Grate me te keqija jane ato qe shfaqin bukurin e tyre dhe krekosen. (Hadith) Te mbash inat dike,eshte njesoj sikur te djegesh gjithe shtepine per te hequr qafe nje mi te vetem,apo sikur te pish helm dhe te presesh qe tjetri te vdese... " Besimi shikon të padukshmen, beson të pabesueshmen dhe arrin të pamunduren...! Respektoi njerëzit kur të jesh duke u ngjitur... pasi mund t'i takosh ata përsëri kur të zbresësh...! C'do sekond,perderisa ju po lexoni kete...Ne c'do sekond qe kalon. 8 milion qeliza vdesin ne trupin tuaj.8 milion qeliza te reja krijohen ne vendin e qelizave te vdekura. Cdo qelize formon afersisht 2000 proteina.Cdo sekond !!!Me shume se 1,5 milion rruaza te kuqe prodhohen ne trupin tuaj. Cdo sekond,zemra juaj pompon 83ccm gjak.E nese do te mund ti numeronit te mirat e Allahut,ju nuk do te mund ti numeronit ato.E cilen te mire te Zotit tuaj po e mohoni?Gjaku ne aorten tuaj shperngulet per 33cm me larg.5000 qeliza nervore prodhohen ne nje embrion ne uterusin e nenes. Cdo sekond...10.000 sinjale jipen nga nje fijez e vetme nervore.Cdo sekond 4 bebe lindin,2 persona vdesin.16 milion tonelata uje avullohen dhe ngjiten ne qiell. C'do sekond...16 tonelata shi bien ne toke. Alkooli është nëna e të këqijave. Një fajtor e fusin në një dhomë bashkë me djalin e tij...Me një vajzë të re,me një shishe raki dhe i japin një thikë.I thonë: zgjidh, rakinë, ta dhunosh vajzën apo ta vrasësh djalin.Ai hamendet,por gabon rëndë. E pi rakinë,pastaj e dhunon vajzën dhe më pas vret edhe djalin !!! Dija eshte mbrojtje,injoranca eshte mashtrim.Shoku i mire te ndihmon,armiku te shqeteson. Vizita e te afermve eshte unitet,ndersa ndarja prej tyre eshte fatkeqsi.Durimi eshte force,padrejtesia te tregon te pafuqishem.Genjeshtra eshte dobesi karakteri,sinqeriteti eshte fuqi.Njohja tregon miqesi,ndersa mendja tregon pervoje. Per aq kohe sa nuk do punoni,aq edhe duhet te shpresoni. Se dija pa pune eshte semundje,ndersa puna pa dituri eshte kotesi.Se qellimi i diturise eshte te mesoje se c'eshte bindja dhe se c'eshte adhurimi. Se nese vepron ate qe di,zOTI DO T'I MESOJE ATE QE NUK DI.Se mendjeholle eshte ai njeri qe e gjykon vetveten dhe pergatitet per ate qe e pret pas vdekjes.Ndersa injorant eshte ai njeri qe ndje vetem kenaqesite dhe pasionet personale dhe shpreson se do ta perfshije meshira e Zotit.Se Zoti nuk vlereson fizionomine dhe veshjet e bukura,por qellimin e zemres dhe veprat e mira.Se meshira e Zotit eshte me afer pune-mireve. Duke u mahnitur qe po dallojme ngjyrat,harruam te mendojme per driten qe na mundesoi dallimin.Drites nuk i duhet dikush te deshmoje per te,sepse ajo e deshmon vetveten. Ne rrugen e jetes mund te ecin mire vetem ata qe dine ku te shkojne.Ata qe nuk dine te ngrohen,digjen.....Digjen pa menduar se zjarri djeg gjithcka vec vetes. Duhet ta pranosh 3 here se je i padijshem,per te kuptuar se padituria eshte semundje pa dhimbje,por me e dhimbshmja. Kur ndjehesh i vetmuar mes qiellit dhe tokes,mendo si ndjehen qielli dhe toka qe te kane ne mes !Toka s'eshte e jotja,por ti je nga toka.Prandaj thuaji ballit....thuaji ballit ta puthe token,e atehere,atehere do ta ndjesh dasurine e qiellit. kJO eshte per ata qe e konsiderojne si prapambetje mbulesen e femres:Nese zhveshja e femres tregon civilizimin,atehere kafshet qenkan me te civilizuara... Jeta është si një piano. Butonat e bardhë, janë momentet e lumtura, dhe butonat e zinj janë momentet e trishtuara... Por mos harroni që përdoren të gjithë butonat së bashku, për të krijuar një muzikë të ëmbël, që quhet "jetë"...!!! ''Per ZOTIN!Nese koha do te blihej me para,do te kisha shpenzuar gjithe pasurine time dhe nuk do e kisha humbur. Te pranishmit e pyeten.''Nga kush do e blije kohen?''El-Muhasebij u pergjigj:''Nga ata qe e vrasin ate.''. Lumturia qe vjen nga dija qe cdo gje eshte krijuar per mire,mund te shihet ne fytyrat e besimtareve ne cdo moment. Nese ndonjerei thote;Une kam bere dicka.''Kjo quhet politeizem''. Cfare ai duhet te thote eshte ''Zoti e beri ate nepermjet meje''. Muslimanet jane te obliguar me Durim,deri ne percakimin e Allahut per fitore. Vjen nje moment ne jete kur kupton:kush ka rendesi,kush ska patur kurre,kush sdo te kete me dhe kush do te ket gjithmone... Trupi-sa do që të kujdesemi për trupat tonë dhe t’i nënshtrohemi epsheve tona, kur të vdesim menjëherë do të na lënë të vetmuar.Pasuria - do të na braktis neve dhe do të shkoj te tjeter kush. Familja dhe Shoqëria - sa do që të sakrifikohen për ne në jetën tonë,nuk presim më shumë se sa të na dërgojnë deri te varri.Veprat e mira - duhet të kujdesemi dhe t’i kushtojmë më shumë rëndësi se sa epsheve, pasurisë apo shokëve, sepse veprat e tona do të jenë të vetmet që do të jenë me ne në varrë.Kjo të mbetët në dorë ty o bir i Ademit… si të punosh ashtu edhe do të gjesh. Të mbartësh të vërtetën është si të mbartësh kodrat e palëkundshme. Këtë mund ta bëjnë vetëm burrat e vendosur. Ibn Kajim el-Xhevzije, Allahu e mëshiroftë! ---Frikësoju Allahut për aq sa ka mundësi Ai të bëjë kundër teje dhe turpërohu prej Tij për aq sa është Ai afër teje. Vehb ibn Elverdi, Allahu e mëshiroftë! ----Nuk posedon njeriu shtëpi tjetër pas vdekjes së tij përveç asaj që ka ndërtuar para se të vdesë. Nëse e ka ndërtuar me të mira, do të jetë i kënaqur në të. E, nëse e ka ndërtuar me të këqija, ajo që ka ndërtuar do të shkatërrohet. Ali ibn Ebi Talibi, Allahu qoftë i kënaqur me të! -----Nëse mëson për shokun tënd diçka që e urren, atëherë arsyetoje atë. E, nëse nuk mund t’i gjesh arsye, atëherë thuaj në veten tënde “ndoshta vëllai im ka ndonjë arsye që unë nuk e di.” Abdullah ibn Zejdi, Allahu qoftë i kënaqur me të! -----Nervozizmi është si egërsira. Nëse pronari e lë të lirë, ajo fillon të hajë atë të parin. Ibn Kajim el-Xhevzije, Allahu e mëshiroftë! ----Kush pajtohet me përcaktimin e Allahut, ai përcaktim do të ndodhë dhe ai person do të ketë shpërblim. Kush nuk pajtohet me të, ai përcaktim do të ndodhë, por atij do t’i përmbysen veprat.


This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free